Instalace serveru

Autor: Joker

Instalace prostředí pro běh PHP skriptů

Zatímco HTML soubor lze otevřít přímo v prohlížeči, PHP skripty se zpracovávají na serveru a budeme tedy potřebovat webový server s PHP (více informací o fungování PHP viz základní kurz).

Instalační balíček pro Windows

Nejběžnější cesta, jak na počítači s Windows spouštět PHP skripty, je stáhnout si připravený balíček.
Takový balíček obvykle zároveň obsahuje aplikaci pro práci s databází, obvykle MySQL, kterou využijeme v pokročilejších skriptech (aktuální verze samotného PHP obsahují jednoduchou databázi SQLite, ale tato učebnice, podobně jako většina návodů a článků, bude počítat s MySQL).
Klíčové součásti balíčku tedy jsou:


Podle nich se takové balíčky označují jako WAMP (balíček pro Windows, obsahující Apache, MySQL a PHP).

WAMP balíčků je více a bývají podobné, nejpodstatnější rozdíly bývají ve verzích obsažených komponent. Dejte pozor,abyste neinstalovali balíček obsahující příliš zastaralé verze (na stránkách PHP se můžete podívat, jaké verze jsou aktuálně podporované).
Tato učebnice je koncipovaná pro PHP verze 5.3 a novější.

VertrigoServ


Příkladem takového balíčku, který si můžete nainstalovat, je VertrigoServ (můžete samozřejmě používat i jiný).
Postup instalace (stránky programu a instalátor jsou k dispozici v češtině, samotný program je anglicky):
  1. Na stránce projektu klikněte na odkaz pro stažení poslední verze.
  2. Nabízený soubor spusťte.
  3. Řiďte se pokyny instalátoru. Většinou stačí jen klikat na „Další”.
  4. Po instalaci (když na konci necháte zaškrtnuté „Spustit program VertrigoServ”) se objeví úvodní obrazovka programu.

    Kliknutím na velké tlačítko „Hide this window and start server” spustíte webový server.
  5. V pravé části lišty se objeví ikonka Vertriga, v ideálním případě se zeleným symbolem značícím běžící server.
  6. Kliknutím na ikonku rozbalíte menu aplikace.

Pro běžnou práci jsou nejdůležitější položky menu „WWW folder”, což otevře v Průzkumníku adresář (složku), kam se nahrávají soubory pro lokální web (kořenový adresář webu), a „Localhost page”, což otevře lokální web ve webovém prohlížeči.

Webový server ve Windows (IIS)

PHP je také možné rozchodit na webovém serveru Microsoft Internet Information Services (IIS), který je součástí některých verzí Windows. Ve výchozím nastavení je ale vypnutý, takže je nutné ho nejprve povolit. Pak je třeba si doinstalovat PHP a MySQL.

Toto je vhodná varianta pro ty, kdo už IIS používají (třeba pro ASP.Net) a chtějí zkusit PHP. Pro ostatní bude asi jednodušší si nainstalovat WAMP balíček.
Další informace o zprovoznění PHP na IIS lze najít například v tomto článku, který je sice starší, ale informace v něm by měly být stále platné.

Zprovoznění PHP na Linuxu


Linuxu existuje mnoho tzv. distribucí a konkrétní postup závisí na tom, kterou z nich používáte.
Pro nejrozšířenější Ubuntu by mělo stačit spustit Správce balíků Synaptic, v horním menu zvolit Akce, Vybrat balíky podle účelu a zaškrtnout položku LAMP server. Další informace například zde.

U jiných distribucí může postup být jiný, ale LAMP server (Linux, Apache, MySQL, PHP) je velice časté použití Linuxu, takže by neměl být problém najít pro danou konkrétní distribuci návod.

Řešení častých problémů

Webový server se nespustí anebo nefunguje lokální web


Lokální web (http://localhost/) zobrazuje jen chybu „Stránku nelze zobrazit”. Toto bývá většinou způsobené tím, že nějaká jiná aplikace blokuje port 80, na kterém standardně funguje webový server. Obvykle to bývá Skype.

Jak se na server dostanou stránky?


Webu odpovídá adresář (složka) na disku, kam se umístí soubory webu. Pokud používáte VertrigoServ, nejjednodušší cesta je přes tlačítko „WWW folder“, jak je popsáno výše. Lze použít také Průzkumníka ve Windows, výchozí umístění je složka „www“ na místě, kam jste nainstalovali VertrigoServ.
Při použití WAMP balíčků si obvykle můžete umístění kořene webu zvolit při instalaci, nebo byste měli výchozí umístění najít v dokumentaci daného balíčku.
V Linuxu bývá kořen webu typicky umístěn ve /var/www.
Máte-li PHP pod Windows na webovém serveru IIS, obvykle bývá kořen webu v C:\inetpub\wwwroot.

Kde je konfigurační soubor PHP?


Když budete chtít měnit nastavení PHP, potřebujete znát umístění konfiguračního souboru php.ini.
To nejsnáze zjistíte přes výpis phpinfo (návod na jeho vytvoření je v kapitole o základech syntaxe), hledejte položku jménem „Loaded Configuration File“.

Kdybyste vedle PHP stránek zpracovávaných webovým serverem, chtěli spouštět PHP skripty i přes příkazovou řádku, dejte pozor, že „webový“ režim a režim příkazové řádky mohou mít rozdílné konfigurační soubory.

Máte návrh na vylepšení či doplnění článku? Obsahuje článek nepřesné informace, nebo v něm chybí něco důležitého?
Tento článek má diskusní vlákno na diskusi Jak Psát Web, kam můžete náměty a připomínky napsat.

Správcem webu Péhápko.cz je Joker, mail zavináč it-joker tečka cz. Informace o autorských právech a možnostech použití obsahu viz Autorská práva
Přihlášení